Kostel sv. Prokopa

/Kostel sv. Prokopa
Kostel sv. Prokopa 2017-05-22T13:52:18+00:00

Kostel sv. Prokopa – audioprůvodce

Navštivte kostel sv. Prokopa v Letinech stojící nad mírným návrším nad bývalým vrchnostenským dvorem. První zmínka o něm pochází již ze 13. století. Roku 1239 koupil opat kladrubský Přeštice, ke kterým náleželo deset far s kostely. Mezi nimi i kostel sv. Prokopa v Letinech. Podle nedoložených informací nechali kostel vystavět na počátku 13. století vladykové, příbuzní pánů z Kozolup, mocného rodu Drslavců, sídlících v té době v Letinech.
Původně gotická stavba dostala svou nynější podobu postupnými stavebními úpravami, které probíhaly v 17., 18. a 19. století. Pozornost zaslouží zejména novogotický oltář z roku 1887 a dochovaná raně barokní pískovcová křtitelnice z první poloviny 17. století.
V devadesátých letech minulého století byla iniciována sbírka na opravu letinského kostela. Z počátku se předpokládalo, že bude stačit opravit střechu, později se ukázalo, že opravy budou mnohem náročnější a skromná sbírka stále nedostačovala na zahájení jakýchkoliv prací. Snahou a aktivitou několika lidí kolem záchrany kostela se podařilo sehnat několik významných grantů a sponzorských darů. Opravy zahájila restaurace varhan, následovala střecha včetně náročné opravy krovu, restaurování hodin, nasvícení kostelní věže a nová omítka. Díky rekonstrukci nyní září do kraje v celé své kráse.

V případě zájmu o prohlídku kostela s audioprůvodcem pište na emailovou adresu krysl@lukr.cz